JA.WEBZDARMA.CZ - Texty - Smysl života?! Co chce od života příroda?
Smysl života?! Co chce od života příroda?
Naposledy upraveno: 07.08.2008 13:36:10
Potřeby přírodyZbytky stoleté pinie na jadranském ostrově, po životě změna až k základům života a pak opět jinak...


Boží záměr s člověkem a světem a na druhé straně zájem ďábla. To jako lidé umíme posoudit Co však chce příroda? To samé co my nebo úplný opak? Samý otazník.

Odpovězme napřed co je příroda, a zda vůbec něco potřebuje.

Zvíře,rostlina,hornina,voda ovzduší,mráz i žár,energie světelná, tepelná,jaderná, elektrická i magnetická.
To vše a řada ještě dalších hmatatelných i našim smyslům skrytých věcí a skutečností je příroda.

Může být nějaká sjednocující potřeba všech těch bytostí , materiálů a sil?
Někomu může připadat sjednocující potřeba přírody jako marný vzestup pro marný zmar.Ve dvojici protikladů jako je život a smrt,oheň a led, jaro a podzim,světlo a tma,noc a den, léto a zima nacházíme vždy pohyb,směr síly a rychlost změn.
Pohyb,proměna ,rozsah a síla i rychlost změn to je potřeba přírody,
zjednodušeně změna je ta hlavní hledaná potřeba .

Této základní potřebě sloužíme všichni. Ne nadarmo preferuje přírodní výběr ty nejschopnější při uskutečňování potřeb přírody.Kdo je to? Jednoznačně mi tak připadá člověk a jeho vyvíjející se společnost a pak stejné úrovně dosahující svět bakterií, mikroorganismů a virů.
Kdo jiný než člověk a jeho schopnosti umí tak rychle měnit prostředí kolem sebe, například během několika let úplně rozebrat a odvézt celá pohoří hornin? Kolik staletí by to trvalo jiným přírodním silám?
Schopnosti člověka jsou v tomto směru dosud nepřekonatelné.Se svým neklidem,nenasytností, oblibou hromadit ,vlastnit a toužit i po bezcenném, i díky své schopnosti zabíjet vše včetně vlastního druhu, když je to v jeho prospěch, je pro cíle přírody dosud nenahraditelný.Proto dostal výsadní postavení v měnící se přírodě naší planety. A poté dostaly šanci i stejně „schopné“mikroorganismy, jeho hlavní pomocníci,ale i jeho „trenéři a dozorčí“ nad úrovní schopností s kterými člověk vyhrává v přírodě soutěž o rozsah, kvalitu a rychlost změn.
Dovolím si dokonce tvrdit, že člověk bez pochopení potřeb přírody ,především významu mikroorganismů by velmi rychle dospěl ke konci své fylogeneze. Nejen poznáním, ale i ochranou rozmanitých mikroorganismů ve své blízkosti, si může člověk uchovat dosažený primát, pokud o něj opravdu stojí.
Kámen symbol věkovitoisti a vytrvalosti, kámen rozlámaný, mořem a deštěm, narušený, kdysi poskládaný v zídky \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"věčných\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" zahrad, dnes je v sutinách a rozvalinách, zítra pískem bude... tak jak si příroda přeje.

obsah: Copyright © 2008 Jíří Antonín Votýpka ; redakční systém: Copyright © 2008 Yotto.cz