JA.WEBZDARMA.CZ - Texty - Leptospiry
Leptospiry
Naposledy upraveno: 25.02.2010 08:17:57


http://osel.cz/index.php ?clanek=4898LEPTOSPIRY

„jemná spirála“
Leptospiry jsou celosvětově rozšířené spirálovité bakterie. Vyskytují se volně v odpadových vodách a většina způsobuje onemocnění zvířat i člověka.Leptospiry jsou vylučovány močí hlodavců ( rody Microtus,Ratus). Rezervoárovými zvířaty jsou mimo hlodavců i ježci(Isectivora),netopýři (Chiroptera), jeleni(Artiodactyla), zajícovci(Lagomorpha) ale i domácí zvířata, skot, koně, prasata psi i kočky.


http://www.szu.cz/ narodni-referencni-laborator-pro-leptospiry


Situace u naší zvěře viz:Zítek,K.,Babička,C.:

http://www.silvarium.cz/myslivost/99/10/clanek4_.htm l
Ve vlhkém a chladném prostředí vydrží virulentní několik měsíců, se stoupající teplotou doba jejich přežívání klesá.Na rozdíl od rodu Borrelia nevyužívají k šíření členovců, člověk se nakazí při kontaktu s infikovanou vodou při koupání, při pobytu poblíž kanalizačních stok a zamokřených luk.Důležitý je kontakt s močí rezervoárových zvířat ,která kontaminovala prostředí za vhodných klimatických podmínek (deštivé období)

.

Pro rozřazení jednotlivých druhů v rámci rodu se dříve používala sérotypizace. Rod byl rozdělen do 60 skupin s 180 sérotypy. Patogenní druhy pro člověka se zařadily do skupiny Leptospira interrogans, ostatní do skupiny Leptospira biflexa. Do první skupiny patří:

Leptospira icterohaemorrhagiae – Weilova nemoc, ikterická forma

Leptospira canicola –lehké lidské onemocnění, fatální pro psy

Leptospira bataviae – asijská horečka rýžových polí

Leptospira grippotyphosa – seriózní meningitida, blaťácká horečka anikterická forma

Leptospira sejroe – evropská forma přenášená domácí myší (Mus musculus)

Leptospira pomona – nemoc pasáků vepřů
Národní referenční laboratoř pro leptospiry v Státním zdravotním ústavu v Praze vede
RNDr. Kamil Zitek (na foto dole), který má v oboru dlouleté zkušenosti. Nejen jako mikrobiolog, ale i jako kolega ochranářů, myslivců a zemědělců, to je těch skupin obyvatelstva, které jsou v první řadě vystaveny infekci dalšími spirálovitými bakteriemi - leptospirami. A je to infekce záludná,často lékařům neznámá a stejně tak i často neléčená.

Všude tam kde jsou hraboši, potkani, kde je vodou prosáklý povrch jsou leptospiry. Stačí drobné ranky na kůži,potřísnění očí,ústní či nosní sliznice a je o infekci postaráno. Po horečnatém stádiu napadá pathogen ledviny, játra i nervovou soustavu. Diagnostika je dnes ve specializovaných laboratořích dostupná, ale musí především ošetřující lékař na tuto nemoc vůbec pamatovat. Naštěstí léčba je možná, dokonce antibiotiky, které jsou účinné i na další spirochéty - penicilinem a tetracyklínovými antibiotiky.
Zpět / Obnovit
obsah: Copyright © 2008 Jíří Antonín Votýpka ; redakční systém: Copyright © 2008 Yotto.cz